Özçelik

Stajyer Gözünden Özçelik Makina

Stajyer Gözünden Özçelik Makina

1.Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

İsmim Mustafa Kaya. 20 yaşındayım. Tuzla İstanbul'da yaşıyorum. Üniversite eğitimimden dolayı eğitim döneminde Aksaray'da ikamet etmekteyim. Aksaray küçük ama öğrenciler için ideal ve keyifli bir şehir. Teknolojiyi yakından takip ederim ve film izlemekten keyif alırım. Ayrıca okçuluk ve masa tenisi keyif alarak yaptığım sporlardandır.

2.Eğitim gördüğünüz üniversitenin adını ve bölümünüzü belirtir misiniz?

Aksaray Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisiyim. Bu bölümü tercih etmemdeki en önemli etken, mühendisliğin günümüzde geçerli bir meslek ve elektrik—elektroniğin de önemli ve gelişen kavramlar olması.

3.Özçelik Makina'nın hangi departmanında staj yaptınız?

Özçelik Makina'da stajıma elektrik bölümünde başladım ve burada 15 gün çalıştım. Sonrasında ise montaj bölümünde stajıma devam ettim. Şirkette edindiğim bilgiler ve deneyimler hakkında bir sunum hazırlayarak stajımı sonlandırdım. 

4.Staj süresince ileride size faydalı olabilecek neler öğrendiniz?

Staj süresi boyunca birçok tecrübe edindim. Otomasyon sistemi nasıl olur, ana bileşimleri nelerdir, PLC makineleri ne işe yarar, kodlaması nasıl yapılır… vb. konularda çok fazla bilgi sahibi oldum. Üniversitede öğrendiğim teorik bilgileri burada pratiğe dökme fırsatı bularak çok faydalı bir 4 hafta geçirdim.

5.Özçelik Makina‘da staj yapmanın size kattığı en önemli değer ne oldu?

Özçelik Makina'da staj yapmamım bana birçok konuda katkısı oldu. Öncelikle doğru bir meslek seçtiğimi anladım. Bir fabrikada mühendisin rolünün ne olduğunu, hangi problemler veya süreçlerle karşılaştığını ve bunların üstesinden nasıl geldiğini gözlemlemiş ve deneyimlemiş oldum. Tam entegre bir fabrikada üretimin en başından sonuna kadar tüm aşamalarını görebildim ve koordinasyonun ve iletişimin bir işin yürütülmesinde ne derece önemli olduğunu anladım. Özçelik Makina'da takım çalışması ve uyumun önemli katkılar sağladığına şahit oldum. 

6.Özçelik Makina'yı 3 kelime ile nasıl tanımlarsınız?

İnovatif, Dinamik, Güvenilir

7.Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?

Özçelik Makina'ya öncelikle beni stajım için şirketlerine kabul ettikleri için, sonrasında ise bana 20 günlük staj döneminde kazandırdıkları tecrübe ve bilgiler için çok teşekkür ederim.