HABERLER / Hasan Özçelik röportaj

Hasan Özçelik röportaj

Özçelik Makina'nın 41. kuruluş yıldönümü nedeniyle, Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özçelik, sektöre yönelik önemli mesajlar verdi.

Firmanızın kuruluşu hakkında bilgi verir misiniz?

Özçelik Makina A.Ş. bu sene 41. kuruluş yılını kutluyor. 1980 yılında, kendi şirketimi kurarak, 25 metrekarelik bir atölyede ilk makinamı ürettim. O dönemlerde hem makine sektöründe hem de diğer birçok sektörde ithal ikamesi yaygındı. Piyasada çeşit azdı ve yerli üretim hemen-hemen hiç yoktu. Ben de bu alanda yatırım yapmaya karar verdim ve o yıllarda Türkiye’de üretilmeyen Alüminyum işleme makinasını üreterek, sanayicilik serüvenimi başlatmış oldum.

Özçelik Makina’yı kurduğum ilk günlerde bir ilke kararı almıştım; şartlar ve imkanlar ne olursa olsun, her zaman “Kaliteli Üretim” yapacaktık ve “Güvenilir Firma” olacaktık. 41 yıldır bu ilkelerimden taviz vermeden, kaliteli makinalar üretmeye devam ediyoruz. Tam bu noktada belirtmek isterim ki; 41 yıllık bir şirket olarak bünyemizde; 35 yıl – 30 yıl – 20 yıl gibi kıdemlere sahip çok sayıda çalışan yer almaktadır. Çalışan bağlılığı ve kıdem süresi yüksek bir şirketiz. Yetenekli ve tecrübeli çalışanlarımızın, kaliteli üretim yapmamızda etkisi çok büyük.

Ürün çeşitleriniz nelerdir?

Sektörümüzde, müşterilerine tek marka çatısı altında ‘Komple Sistem Çözümü’ sunabilen tek firmayız. Portatif makinalardan-5 eksen CNC merkezlerine, taşıma arabalarından – kesim optimizasyon yazılımına kadar geniş bir yelpazede Oz Machine markamız ile komple sistem çözümleri sunuyoruz. İster Alüminyum ister PVC işleme alanında olsun, atölyelerin ihtiyaç duydukları tüm makinaları temin edebiliyoruz.

Ürün çeşitliliğimizi kategori başlıkları altında sıralayacak olursak; CNC İşleme Merkezleri, CNC Kesim Merkezleri, Otomatik PVC Kaynak ve Temizleme Hattı, Kesim Makinaları, Kopya Freze, Orta Kayıt Alıştırma, Köşe Pres, Köşe Kaynak, Köşe Temizleme Makinaları ve Tamamlayıcı ürünler.

Üretim altyapınız, teknolojiniz ve kapasiteniz konusunda bilgilendirir misiniz?

Şu an faaliyetlerimize devam ettiğimiz, 20.000 m2 kapalı alana sahip olan fabrikamız; sektördeki ‘tek entegre üretim tesisidir’

Fabrikamızda sadece montaj faaliyeti yapılmıyor. Her biri bir fabrika özelliğine sahip olan; Talaşlı İmalat, Demirhane, Dökümhane, Boyahane, Kalıphane, Motor üretim ve Montaj alanları ile tam entegre üretim yapıyoruz. Bu sayede makina üretimindeki tüm süreçleri ve kullanılan tüm malzemeleri kontrol edebiliyoruz. Tüm dünyada bilinen Özçelik Kalitesinin arkasındaki güç de budur…

Tam entegre tesisimizde müşterilerimize ‘kişileştirilmiş çözümler’ de sunabiliyoruz. Müşterinin ihtiyacına özel olarak dizayn ettiğimiz makina için gerekli olan parça ve ekipmanları, dışarıya bağımlı kalmadan hızlıca üretebiliyoruz.

Ürünleriniz neden tercih ediliyor? Kalite standartlarınız nelerdir?

Bir önceki sorunuzda da belirttiğim üzere; Özçelik Kalitesi tüm dünyaca biliniyor. Müşterilerimiz ürünlerimizi ‘Kaliteli’ oldukları için tercih ediyorlar. Bunu sadece biz söylemiyoruz, müşterilerimiz de aynı şeyi söylüyor. Her yıl düzenli olarak yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimize yönelik olarak ‘Marka Algı’ anketi yaptırıyoruz. 2021 yılı Nisan ayı içerisinde yapılan son anketin sonuçlarına göre; müşterilerimiz makinalarımızı ‘Kaliteli ve Güvenilir’ buldukları için markamızı tercih ediyorlar.

Başta CE ve ISO 9001 olmak üzere hem Türkiye’de hem de ihracat yaptığımız ülkelerde geçerli olan sertifikalara sahibiz.

Ürünleriniz nerelere ulaşıyor? İhracatınız var mı?

İlk ihracatımızı yaptığımız 90’lı yıllardan bugüne 6 kıtada binlerce müşteriye ulaştık. Şu an 44 farklı ülkede aktif olarak çalıştığımız 60’a yakın bayimiz var. Bu bayiler aracılığı ile 100’e yakın ülkeye düzenli ihracat yapıyoruz.  Hem Türkiye’de hem yurtdışında çok uzun yıllardır birlikte çalıştığımız bayilerimiz var. Hatta birçok bayimizde 2. kuşaklar görev almaya başladılar ve onlarla da iş ortaklığımızı başarılı bir şekilde devam ettiriyoruz.

Yılın geride kalan bölümünü iç pazar ve yurtdışı satışınız açısından değerlendirir misiniz?

2021 yılı Özçelik Makina için çok başarılı geçiyor. Ekim ayı sonu itibari ile hem yurtiçi hem yurtdışı pazarlarda, 2021 yılı hedeflerimizi büyük oranda yakalamış olacağız. Özellikle CNC makinalarımıza dünyanın her yerinden artan bir talep var. Hindistan’dan, İspanya’dan, Rusya’dan hatta Amerika’dan müşterilerimiz sipariş verecekleri CNC makinaları hakkında görüşmek için fabrikamıza geliyorlar.

Bu yıl ‘yeni makina geliştirme’ açısından da çok başarılı olduğumuz bir dönem oldu. Şu an üzerinde çalıştığımız ve yıl bitmeden tamamlayacağımız CNC makina projesi de yine sektörde bir ilk olacak.

Eklemek istedikleriniz…

41 yıl önce makina üretimine başladığımda, bir hayalim ve hedefim vardı. Kaliteli makinalar üretmek hayalimdi ve bunu tüm dünyaya satmak da hedefimdi. Bugün geldiğimiz noktada Özçelik Makina, dünya çapında talep gören, kaliteli makinalar üreten güçlü bir sanayi kuruluşu oldu. Ürettiğimiz makinalar, Kanada’dan-Almanya’ya, Kore’den-Brezilya’ya kadar onlarca ülkede satılıyor. Ben hayalimi ve hedefimi gerçekleştirdim. Ama Özçelik Makina’nın önünde yeni hayaller ve hedefler var.

Özçelik Makina 2. Kuşağın liderliğinde, global bir dünya şirketi olmak için kendine yeni yol haritası hazırlıyor.  Bu yol haritasının içinde yeni bir fabrika yatırımı da var, yurtdışında hedef pazarlarda şirket kurmak ve sektörümüzden yabancı bir markayı satın almak da var. Tüm bunlar orta ve uzun vadeli planlar ile aşama-aşama gerçekleştirilecek.